Μετάβαση στο περιεχόμενο
Σπίτι » Πώς να ανοίξετε ένα MEI – ολοκληρώστε βήμα προς βήμα

Πώς να ανοίξετε ένα MEI – ολοκληρώστε βήμα προς βήμα

Επισημοποιήστε την επιχείρησή σας σε λίγα μόνο λεπτά

Veja como abrir um MEI (Fonte: Pexels)
Δείτε πώς να ανοίξετε ένα MEI (Πηγή: Pexels)

Η κατανόηση του τρόπου ανοίγματος ενός MEI είναι σημαντική, παρόλο που η διαδικασία είναι απλή. Αυτός ο τύπος εταιρείας είναι ο ταχύτερα αναπτυσσόμενος στη Βραζιλία τα τελευταία χρόνια, ειδικά μετά την πανδημία Covid-19.

Ο αριθμός ξεπερνά τα 12 εκατομμύρια MEI. Άλλωστε, είναι μια ελκυστική μέθοδος, χωρίς υψηλές επενδύσεις και που σας επιτρέπει να ανοίξετε τη δική σας επιχείρηση.

Πώς να ανοίξετε ένα MEI;

Το άνοιγμα μιας μεμονωμένης μικροεπιχειρήσεως είναι πρακτικό και η διαδικασία είναι εξ ολοκλήρου ψηφιακή. Επομένως, δείτε όλες τις φάσεις για το πώς να ανοίξετε ένα MEI:

1. Πληρείτε τις προϋποθέσεις για να είστε MEI

O passo a passo para abrir um MEI é simples (Fonte: Pexels)
Η διαδικασία βήμα προς βήμα για το άνοιγμα ενός MEI είναι απλή (Πηγή: Pexels)

Πριν γίνετε MEI, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ποιες είναι οι απαιτήσεις. Δείτε ποιες είναι αυτές:

  • Μη κατοχή άλλης εταιρείας ή οποιουδήποτε είδους συμμετοχής σε άλλη επιχείρηση·
  • Το ετήσιο κέρδος δεν μπορεί να υπερβαίνει το R$81 χιλιάδες.
  • Η επιχείρηση πρέπει να εντάσσεται σε μία από τις δραστηριότητες που επιτρέπονται για MEI, από τις οποίες υπάρχουν περισσότερες από 400.

2. Εγγραφείτε στο Gov.br

Το δεύτερο βήμα για το πώς να ανοίξετε ένα MEI είναι να έχετε λογαριασμό στο Gov.br. Εξάλλου, στο Entrepreneur Portal, όπου εγγράφεστε, στην ενότητα «Επισημοποιήστε τον εαυτό σας» θα υπάρχει η επιλογή Gov.br για σύνδεση.

Αυτή η εγγραφή σάς δίνει πρόσβαση σε πολλές ψηφιακές δημόσιες υπηρεσίες. Επομένως, είναι πρακτικό να αποφεύγετε τις ουρές και να έχετε πρόσβαση σε σημαντικές πληροφορίες.

3. Ολοκληρώστε την εγγραφή σας

Στο Entrepreneur Portal, συμπληρώστε τα στοιχεία εγγραφής σας για να αποκτήσετε το CNPJ σας. Κάνοντας κλικ στο "Επισημοποίηση", πρέπει να εξουσιοδοτήσετε την πύλη για πρόσβαση στην εγγραφή σας στο Gov.br.

Κατά την εγγραφή, πληκτρολογήστε τον αριθμό της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, εάν έγινε. Επιπλέον, συμπληρώστε την ταυτότητα ψηφοφόρου και τα στοιχεία επικοινωνίας σας. Θα λάβετε ένα SMS με έναν κωδικό επικύρωσης εγγραφής.

4. Εισαγάγετε το εμπορικό όνομα του MEI και τη δραστηριότητά σας

Τώρα ήρθε η ώρα να ορίσετε το όνομα φαντασίας της εταιρείας σας. Εξάλλου, το κύριο όνομα είναι δικό σας μαζί με το CPF σας. Ορίστε λοιπόν ένα όνομα για την προώθηση της εταιρείας σας.

Επιπλέον, ενημερώστε πού θα δραστηριοποιηθεί η εταιρεία σας. Είτε στο σπίτι, είτε σε διεύθυνση επιχείρησης είτε ως πλανόδιος πωλητής. Είναι κάτι απλό, αλλά θέλει προσοχή ώστε να μην αναφέρονται λανθασμένα δεδομένα.

5. Ορίστε τη διεύθυνση

Σε αυτό το πεδίο ήρθε η ώρα να εισαγάγετε τον ταχυδρομικό κώδικα και την πλήρη διεύθυνση της εταιρείας σας.

6. Πρόσβαση στο Πιστοποιητικό Κατάστασης Μεμονωμένου Μικροεπιχειρηματία – CCMEI

Τέλος, το τελευταίο βήμα για το πώς να ανοίξετε ένα MEI είναι η έκδοση του πιστοποιητικού σας. Επομένως, διαβάστε προσεκτικά όλες τις προϋποθέσεις και στη συνέχεια επιλέξτε τις δηλώσεις που είναι υποχρεωτικές.

Εκτυπώστε το Individual Microentrepreneur Status Certificate, CCMEI, το οποίο αποτελεί απόδειξη της κατάστασής σας MEI. Εκτός από την ενημέρωση του CNPJ και του αριθμού εγγραφής σας στο Commercial Board.

Ποιος μπορεί να είναι MEI;

MEI precisa cumprir os requisitos para abrir sua empresa nessa modalidade (Fonte: Pexels)
Το MEI πρέπει να πληροί τις απαιτήσεις για να ανοίξετε την εταιρεία σας σε αυτόν τον τρόπο (Πηγή: Pexels)

Θεωρητικά, οποιοσδήποτε μπορεί να είναι MEI. Ωστόσο, πρέπει να δώσετε προσοχή σε ορισμένες προϋποθέσεις. Κοίτα:

  • Να μην είναι συνεργάτης σε καμία άλλη εταιρεία.
  • Επίσης, δεν μπορείτε να έχετε άλλη επιχείρηση στο όνομά σας, ακόμη και χωρίς συνεργασία.
  • Μπορείτε να προσλάβετε μόνο έναν υπάλληλο από την CLT.
  • Προσδιορίστε σωστά την περιοχή δραστηριότητάς σας και δείτε εάν είναι σύμφωνη με αυτές που έχουν εγκριθεί από το MEI.
  • Όπως αναφέρθηκε, έχουν ετήσιο κύκλο εργασιών έως και R$81 χιλιάδες.
  • Το MEI δεν μπορεί να ενεργεί ως ομοσπονδιακός δημόσιος υπάλληλος. Για τα δημοτικά και τα κρατικά, είναι απαραίτητο να ελέγξετε τις προϋποθέσεις για το πώς να ανοίξετε ένα MEI, καθώς ποικίλλει ανάλογα με την κάθε πόλη.

Παροχές και υποχρεώσεις όσων είναι ΜΕΙ

Καταλαβαίνετε πώς να ανοίξετε ένα MEI, τώρα μάθετε ποια είναι τα οφέλη της τροπικότητας. Ωστόσο, να ξέρετε ότι υπάρχουν και υποχρεώσεις προς εκπλήρωση.

Τα οφέλη από την κατοχή MEI είναι:

  • Χαμηλή αρχική επένδυση και προσιτό μηνιαίο κόστος.
  • Ευκολία απόκτησης CNPJ.
  • Εύκολη πρόσβαση σε χρηματοοικονομική πίστωση.
  • Δήλωση εισοδήματος σε απλή μορφή.
  • Δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης.

Ωστόσο, τα καθήκοντα του MEI:

  • Πληρωμή οδηγών DAS.
  • Έκδοση τιμολογίου.
  • Έχετε μια μηνιαία αναφορά εισοδήματος.
  • Προετοιμασία και παράδοση της ετήσιας δήλωσης τιμολόγησης Simples Nacional.
  • Εάν υπάρχει υπάλληλος, δώστε πληροφορίες για τον εργαζόμενο.

Ο οδηγός βήμα προς βήμα για το πώς να ανοίξετε ένα MEI είναι πολύ απλός, σωστά; Τώρα που είστε MEI, δείτε πώς να εγγραφείτε για μια ευκαιρία εργασίας ως Οδηγός Delivery Mercado Livre και ξεκινήστε να κερδίζετε χρήματα σήμερα.

Γίνετε υπεύθυνος παράδοσης Mercado Livre

Δείτε εδώ τον πλήρη οδηγό βήμα προς βήμα για το πώς να γίνετε υπεύθυνος παράδοσης στο Mercado Livre και να έχετε καθημερινά κέρδη έως και R$240,00 για να εργαστείτε μόνοι σας.

ΑναζήτησηΕπικοινωνίαΠολιτική ΑπορρήτουΣχετικά μεΟροι χρήσης
el